Czyszczenie biżuterii

Czyszczenie biżuterii

Jeśli chcemy, aby biżuteria, która kupiliśmy za niemałe przecież pieniądze, cieszyła nas swoim pięknym wyglądem dłużej niż przez kilka miesięcy, musimy pamiętać o tym, aby dbać o nią we właściwy sposób.

Kluczem do sukcesu jest nie tylko przechowywanie jej w odpowiednim miejscu, ale i czyszczenie i właśnie ta czynność bardzo często budzi kontrowersje. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka domowych sposobów, które charakteryzują się nie tylko prostotą, ale również niezawodnością.

  • Jeśli posiadamy kamienie szlachetne, na ogół wystarczy, że będziemy je regularnie polerować wykorzystując w tym celu miękką szmatkę. Jeśli polerowanie wydaje się nam niewystarczające, dobrym pomysłem jest zamoczenie ich na moment w letniej wodzie. Nie powinno się dodawać do niej silnych detergentów, odrobina mydła, a nawet amoniaku nie powinna jednak zaszkodzić.
  • c9Jeśli złoto nie błyszczy już tak, jak dawniej, pomóc może mu sok z cebuli. Elementy ze złota powinny zostać w nim „wykapane”, a po kilku godzinach starannie wypolerowane z wykorzystaniem szczoteczki do zębów.
  • Złoto można czyścić także z wykorzystaniem obecnego w każdej chyba kuchni proszku do pieczenia sypiąc go na wilgotną watkę.
  • Jeśli na naszą biżuterię składają się elementy ozdobne ze szmaragdami, topazami i opalami, musimy pamiętać o tym, że profilaktyka jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż eliminacja błędów. Nie warto zabierać jej więc na plażę, wspomniane kamienie mogą bowiem stracić charakterystyczny dla siebie kolor na skutek kontaktu z promieniami słonecznymi.