Naprawa zniszczonej biżuterii – czy to się opłaca?

Naprawa zniszczonej biżuterii – czy to się opłaca?

W zdecydowanej większości wypadków prędzej lub później każdy miłośnik biżuterii staje przed dylematem – czy warto naprawiać swój ulubiony wisiorek? A może bardziej opłacalny będzie zakup nowej zawieszki? Czy i kiedy warto naprawiać zniszczoną biżuterię?

c6Większość salonów jubilerskich ma w swojej ofercie możliwość naprawy biżuterii wykonanej ze złota oraz srebra. Osoby, które zastanawiają się nad takim krokiem często zmagają się jednak z poważnym dylematem. Trudno jest im bowiem odpowiedzieć na pytanie –  kiedy takie działanie jest pożądane, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Kiedy warto naprawiać biżuterię

Naprawa ma sens przede wszystkim wówczas, gdy w porę spostrzegliśmy uszkodzenie, a tym samym jubiler nie musi wkładać w nią wiele pracy, a my – co za tym idzie – pieniędzy.

Gdy uszkodzenie jest zbyt duże, naprawa może generować spory koszt, może przy tym zdarzyć się i tak, że nawet zakończona powodzeniem przyczyni się do obniżenia jakości surowca. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem jest przetopienie biżuterii albo próba jej sprzedaży.

Warto o niej pomyśleć również wówczas, gdy biżuteria była dość droga i wówczas, gdy ma ona dla nas wartość sentymentalną. W przypadku pamiątek rodzinnych, które mają dla nas duże znaczenie – cena naprawy może okazać się drugorzędna. Rodzinna pamiątka w postaci pierścionka, obrączki lub zegarka potrafi być bezcenna, a przeliczanie jej na złotówki nie ma najmniejszego znaczenia.

Naprawa czy nowa biżuteria?

Przed oddaniem uszkodzonej biżuterii do naprawy warto najpierw ustalić wstępny kosztorys. Pamiętaj, by zapytać jubilera, któremu zdecydujesz się powierzyć swoją biżuterię, jaka jest szacunkowa wycena jego pracy. Może się bowiem zdarzyć, że naprawa znacznie przekroczy wartość ozdoby. Wówczas zdecydowanie korzystniejszy może okazać się zakup nowego produktu.

Warto pamiętać, że jednym ze sposób na uniknięcie uszkodzeń biżuterii jest jej bezpieczne przechowywanie. Poznaj naszych 10 pomysłów na bezpieczne przechowywanie biżuterii.

 

Polecamy w serwisie Jubiler.pl

Czym różni się kamień szlachetny od kamienia ozdobnego

Jak czyścić biżuterię z kamieniami